NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Kto stojí za projektom výsadby stromov v Kolumbii?

Zakladateľom projektu je český manželský pár Jaroslav Pilný a Beata Pilná a CEO projektu je Vladimíra Anderson pôsobiaca v Amerike. 

Prevádzkovateľom projektu a oficiálnym vlastníkom pozemkov v Latinskej Amerike je česká akciová spoločnosť DEGIRANS SE, ktorá sa k tejto pôde dostala vďaka spolupráci s českou vládnou agentúrou Czech Trade a ministerstvom zahraničných vecí ČR. Celý projekt sa realizuje v rámci veľkého kolumbijského vládneho programu pod dozorom vládnej organizácie ProColombia. Cieľom tohto programu je do roku 2025 zalesniť v tejto oblasti 1,1 milióna ha pôdy.

Projekt sa pre ČR a SR spustil už v roku 2015 ako vízia, od roku 2018 je však realitou, a dnes je vysadených niekoľko desiatok tisíc stromov - všetky z nich patria ľuďom, ktorí si ich kúpili cez našu platformu MY TREES, ktorej zázemie poskytuje americká spoločnosť Perfect Network Inc.

Kde presne sú pozemky?

Aktuálne vlastníme viac ako 900 ha pôdy v Latinskej Amerike, konkrétne v Kolumbii, v regióne Vichada, El Morichal (kliknite pre zobrazenie lokality).

Viac ako 100 ha z toho je prirodzený les, ktorý chránime pred nelegálnymi výrubmi. Zvyšnú plochu tvoria neúrodné a nevyužívané savany, ktoré kultivujeme, zúrodňujeme, a sadíme na nich špeciálne šľachtené rýchlorastúce stromy dokonale vhodné pre toto rovníkové prostredie. Jedná sa o eukalypty, akácie a borovice. Tieto stromy produkujú drevo, ktoré nesie medzinárodne uznávaný certifikát FSC. Toto riešenie je účinným nástrojom na boj proti nelegálnemu výrubu prirodzených lesov.

Čo sa týka pozemkov, región Vichada patrí medzi najmenej obývané regióny Kolumbie s najmenej rozvinutou infraštruktúrou. Kolumbijská vláda však v roku 2020 ohlásila niekoľko miliardovú investíciu do tohto regiónu, ktorá prinesie nové pracovné miesta, rozvoj infraštruktúry (diaľnica, riečny prístav) a tým aj obrovský nárast cien pozemkov. Dnes je tempo rastu cien pozemkov v tejto oblasti +15% ročne. V okolitých krajinách sú ceny pozemkov niekoľkonásobne vyššie. V Kolumbii sa práve teraz deje s cenami pozemkov to, čo sa na Slovensku a v Česku dialo za posledných 30 rokov. 

Môžem pomôcť aj bez zapojenia sa do projektu?

Áno. V roku 2020 sme založili Nadační fond MY TREES, vďaka ktorému nám s výsadbou môže pomáhať ktokoľvek formou finančnej pomoci alebo  môže ako dobrovoľník priamo priložiť ruku k dielu.  Finančná zbierka na transparentom účte sa vždy použije tam, kde to je najviac potrebné. Možno práve v tvojom okolí. Môžeš s nami sadiť alebo upratovať lesy či budovať náučné chodníky. Každá ruka, ktorá pomôže a každý strom, ktorý sa vysadí, sa počíta. 

Prečo sadíme stromy práve v Latinskej Amerike?

Na pestovanie rýchlorastúcich stromov s kvalitným drevom sú v Kolumbii ideálne rovníkové podmienky. Je tu 5-6x viac zrážok, než v našom podnebnom pásme. Je tu teda veľká výhoda len 7 ročného cyklu pestovania. 

Pôda v Kolumbii je navyše extrémne lacná. 1 hektár sa tu dá kúpiť už od 350 dolárov. 

Kolumbia je jedna z mála krajín, kde môže pôdu vlastniť firma alebo osoba zo zahraničia. 

Kolumbia je politicky stabilná krajina a má jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Južnej Amerike.Nemenej dôležité je spomenúť, že medzi Kolumbiou a EÚ sú uzatvorené oficiálne medzinárodné zmluvy. 

Môžem tieto pozemky navštíviť?

Firma poskytuje možnosť navštíviť pozemky a ak to situácia dovoľuje, raz za rok sa uskutočňuje zájazd do Kolumbia pre tých, ktorí sú súčasťou projektu. Naposledy bol tento zájazd realizovaný v novembri 2019 za účasti 15 investorov z Česka a Slovenska. 

Ako sa môžem zapojiť, ak nie som Slovák?

Náš projekt je globálny a fungujeme už v 70 krajinách sveta. Najviac členov je z Českej republiky a zo Slovenska, kde tento projekt naštartoval svoju cestu. Väčšina našich zahraničných členov sú Česi a Slováci žijúci v rôznych krajinách, no onedlho nás čaká svetový launch a vďaka nemu sa budú môcť do projektu zapojiť ľudia na celom svete. Naša platforma nám totiž  umožňuje pracovať online z domu a vďaka virtuálnej kancelárii v niekoľkých jazykových mutáciách máme prehľad o všetko, čo sa v projekte deje.